Prokatedra Parafii Polskokatolickiej
w Kotłowie
Kościół Filialny w Strzyżewie
Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej
Zasady Naszej Wiary
DOKTRYNA KOŚCIOŁA
Kościół Polskokatolicki przyjmuję eklezjologię, w której Kościół (jeden, święty, katolicki i apostolski) ma charakter episkopalno-koncyliarny. W teologii Kościoła Polskokatolickiego szczególne miejsce zajmują starokościelne zasady wiary pierwszego tysiąclecia. Starokatolicy odrzucają papiesko-centalistyczne pojmowanie Kościoła, przyznając biskupowi Rzymu jego dawny, historyczny prymat ( primus inter pares), przyjęty przez sobory ekumeniczne i Ojców Kościoła. W tym kierunku prowadzone są badania teologiczne, odwołujące się do nie podzielnego Kościoła pierwszego tysiąclecia oraz odnowy katolicyzmu w XIX w. ( J. M. Sailer i H. V. Wassenberg, aż do J. A. Mohlera i A. Gunhera), to tu tworzona jest przestrzeń, która umożliwia spotkanie teologów starokatolickich, prawosławnych i rzymskokatolickich.
KOŚCIÓŁ POLSKOKATOLICKI
-
Jest kościołem katolickim i polskim zorganizowanym w okresie niewoli w XIX w. przez emigrantów polskich w USA, w obronie przed wynarodowieniem polskiej mowy, wiary i kultury. Dla zachowania polskiej tożsamości i patriotyzmu.
-
Jest kościołem katolickim, gdyż w oparciu o Pismo Święte i Tradycję posiada katolickie : zasady wiary i moralność, sakramenty święte oraz starokatolicką zasadę trójstopniowego Urzędu Apostolskiego : diakoni, kapłani, biskupi. Oddaje cześć Bogu w katolickiej liturgii i kulcie Najświętszej Marii Panny i Świętych. Jest członkiem rodziny Kościołów Starokatolickich tzn. zachowujących naukę kościoła nie podzielnego ( tj. od czasów apostolskich do 1054r. tj. podziału na Kościół Wschodni i Zachodni Rzymski).
-
Jest kościołem polskim, gdyż powstał z pobudek patriotycznych i posiada zwierzchnią władzę w Polsce. Służy wszystkim Polakom w kraju i za granicą. Sprawuje liturgię w języku polskim. Najwyższą władzą jest Synod Ogólnopolski, składający się z duchownych i świeckich, który wybiera biskupów i zwierzchnika kościoła na pięcioletnią kadencję. Stąd odpowiedzialność za Kościół także świeckich. Kościół Polskokatolicki dzieli się na trzy diecezję : warszawską, wrocławską i krakowsko-częstochowską. Diecezje dzielą się na dekanaty, zaś dekanaty na parafię.
RÓŻNICE WOBEC KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO
-
Kościół nie podlega jurysdykcji Watykanu.
-
Kościół przyjmuję dwojaką formę spowiedzi : uszną ( dzieci i młodzież do lat 18 oraz dorośli tylko na indywidualne życzenie) i ogólną.
-
Kościół zgodnie z nauką Jezusa : ” Królestwo moje nie jest z tego świata”, głosi Ewangelię, pozostawiając sprawy społeczno – polityczne świeckim.
-
Liturgia uroczystości kościelnych, aczkolwiek tożsama z liturgią Kościele Polskokatolickim odznacza sie prostotą i żarliwością Pierwszych Chrześcijan.
-
Kościół przyjmuje zasadę dobrowolności celibatu duchownych jako zgodną z nauką Apostołów i Tradycją Kościoła do 1073 roku.
-
Kościół uznaje ważność Sakramentów Świętych udzielonych wiernym w innych kościołach chrześcijańskich.
KOŚCIÓŁ JEST OTWARTY NA KAŻDEGO CZŁOWIEKA W POTRZEBIE DUCHOWEJ I DUSZPASTERSKIEJ
Oznacza to, że nie odmawia posług religijnych : chrztu dziecka i dorosłych, Pierwszej Komunii Św. Bierzmowania, Ślubu oraz prowadzenia pogrzebu Chrześcijańskiego.