Prokatedra Parafii Polskokatolickiej
w Kotłowie

Kościół Filialny w Strzyżewie

Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej

Historia okolicy

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia pobytu Fryderyka Chopina w Strzyżewie

Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (1810-1849), w dniu 27 czerwca 2010 r., w kościele polskokatolickim w Strzyżewie, ks. proboszcz Julian Kopiński odprawił uroczystą Mszę św.

W tym dniu modlono się w intencji wielkiego Kompozytora, jego rodziców, rodzeństwa oraz rodziców chrzestnych : matki chrzestnej hrabianki Anny Wiesiołowskiej i Stefana Wiesiołowskiego, mieszkających w pięknym dworku w Strzyżewie, po którym niestety nie ma już nawet śladu, ale pozostała wielka pamięć wśród mieszkańców Strzyżewa.

Na uroczystą Mszę Świętą przybyli : Wójt Gminy Sieroszewice – Czesław Berkowski, Radni Gminy – pan Henryk Jędroszka i Henryk Przybylak, przedstawiciele Rady Sołeckiej wsi Strzyżew- pani Sołtys Bernadetta Biała i pan Leszek Stawicki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzyżewie – Jacek Nentwich i nauczyciele, członkowie PTTK w Ostrowie Wlkp., oraz mieszkańcy wsi Strzyżew i okolic.

Podczas Mszy św. ks. Julian przypomniał krótki życiorys wielkiego Kompozytora, a przede wszystkim jego wspomnienia z pobytu w Strzyżewie u matki chrzestnej, Anny Wiesiołowskiej i Stefana Wiesiołowskiego. Pieśni kościelne i utwory podczas Mszy św., wykonał pan Bronisław Szubert – organista tutejszej parafii.

Po zakończeniu nabożeństwa eucharystycznego, na zewnętrznej ścianie kościoła dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Wójta Gminy w Sieroszewicach i Radnych. Tablica przypomina pobyt Fryderyka Chopina w Strzyżewie, w dworku u Wiesiołowskich, który był położony nad rzeką Baryczą, w przepięknym otoczeniu pól, lasów tutejszej ziemi. Tablicę odsłonili : pani Sołtys Strzyżewa i Wójt Gminy Sieroszewice, a poświęcenia dokonał Ksiądz Proboszcz tutejszej parafii, wspólnie odśpiewano pieśń wielbiącą Stwórcę : „Pod Twą obronę, Ojcze na niebie”.

Fryderyk Chopin bywał w Strzyżewie, tu pisał, komponował, zwiedzał, podziwiał piękno okolicy, poznawał wielu wspaniałych ludzi, koncertował w dworku Wiesiołowskich w Strzyżewie, a także w Antoninie i Kaliszu. Pragnął i kochał bywać u swojej matki chrzestnej Anny i Stefana Wiesiołowskich w Strzyżewie ; Podczas pobytu w Paryżu natomiast, czytając list od siostry Ludwiki, Chopin myśli : „Wiesiołowscy jeszcze są w Strzyżewie (…). W Strzyżewie – powtarza Chopin – w Strzyżewie (…). Obrazy wstają przed oczami, Strzyżew, Boże, jak to dawno, trzynaście lat. Strzyżew, jego pokoik wakacyjny z widokiem na Barycz. Staroświecki salon pachnący jabłkami i woskiem posadzki. Droga polna, dworek na Pustkowiu. Ten dworek przypomina Żelazową Wolę (…). Wesele  w Kotłowie, ściany chałupy trzęsą się w posadach od bezmiaru barw i dźwięków. Jakie to wszystko swoje, kochane, polskie (…)”.

NIECH PAMIĘĆ O FRYDERYKU CHOPINIE POZOSTANIE NA ZAWSZE W SERCACH NASZYCH I W STRZYŻEWIE.