Prokatedra Parafii Polskokatolickiej
w Kotłowie
Kościół Filialny w Strzyżewie
Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej
Historia Parafii
HISTORIA PARAFII
POLSKOKATOLICKIEJ W KOTŁOWIE
Na terenie Kotłowa i okolicy, powiat Ostrzeszowski, województwo Wielkopolskie, wskutek konfliktu wiernych z władzami Kurialnymi Kościoła istniała i działa parafia niezależna od kościelnych władz rzymskokatolickich. Parafia ta wraz ze swym duszpasterzem Księdzem Zygmuntem Koralewskim zwróciła się z prośbą o jurysdykcję do Kurii Biskupiej Kościoła Polskokatolickiego we Wrocławiu i z dniem 31. I. 1972r. proboszcz parafii jurysdykcję tę otrzymał. Pełny związek parafii w Kotłowie w Kościołem Polskokatolickim datuje się od dnia 2.III.1974r.t. j. dnia erygowania Parafii Kościoła Polskokatolickiego w Kotłowie.
Parafia swym zasięgiem obejmuje miasta i wsie : Mikstat, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Kotłów, Strzyżew, Biskupice Zabaryczne, część Kaliszkowic Kaliskich, Wielowieś oraz inne małe miejscowości.
Początkowo rolę kościoła parafialnego pełnił dawny kościół romański użytkowany obecnie przez parafię rzymskokatolicką. W roku 1977 zakupiono w Kotłowie plac pod budowę nowego kościoła parafialnego, już dnia 25 września 1977 roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego. W tym samym dniu konsekrowano trzy dzwony darowane dla parafii w Kotłowie. Poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię dokonał Biskup Naczelny Kościoła Jego Ekscelencja Tadeusz Majewski, a dzwony konsekrował Ksiądz Biskup Franciszek Niemiński – ordynariusz Diecezji Kanadyjskiej . Dzwonom nadano imiona : Maryja, Franciszek, Tadeusz. Budowa świątyni w szybko biegnie do przodu.
W dniu 24 – go września 1978 roku Ks. Biskup Tadeusz Majewski poświęcił dolną część nowego – budowanego jako dwupoziomowy – Kościoła i w tym uroczystym dniu rozpoczęto liturgiczną służbę. Równocześnie trwała budowa nowej plebanii a oddano ją do użytku i zamieszkano w sierpniu 1979 roku.
Przez cały czas nabożeństwa odprawiane były w Kościele filialnym w Strzyżewie oddalonym od Kotłowa ok. 3 km, budynek neogotyckiego kościoła poewangelickiego był własnością Skarbu Państwa, ale decyzją władz państwowych został darowany parafii na własność we wrześniu 1978 roku. W Kościele filialnym odbywają się również uroczystości parafialne i tak w dniu 3 maja – Uroczystość Królowej Polskiej, w dniu 14 września – Podwyższenia Krzyża Świętego, ostatnią niedzielę października od 2014 roku Uroczystość Św. Bp Huberta.
Główną uroczystością dla całej parafii i okolicy jest Uroczystość w dniu 8 września – Narodzenia N.M.Panny tzw. Matki Boskiej Siewnej, uroczystość ta gromadzi rzesze wiernych pątników, parafian i duchowieństwa w Kotłowskiej Świątyni Parafii Polskokatolickiej.
W kościele znajduje się przepiękny obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej- Koronowany przez Ks. Biskupa Tadeusza Majewskiego w dniu 24 września 1973 roku. Obraz przedstawia Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus unoszącą się w obłokach w otoczeniu aniołów, po lewej stronie klęczy święty Wojciech, a po prawej święty Stanisław Biskup. Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej w Sanktuarium Świątyni Polskokatolickiej jest kopią obrazu Matki Boskiej z Świątyni Rzymskokatolickiej w Kotłowie namalowany w 1605 roku. Obrazy Kotłowskich świątyń uchodzą jako łaskami słynące i gromadzą rzesze wiernych w coroczną uroczystość Ku Czci Narodzenia N. M. Panny 8-go września ( Matki Boskiej Siewnej).
19 września 1982 roku biskupi Kościoła Polskokatolickiego dokonali Konsekracji Kościoła, nadając mu tytuł Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kotłowskiej, które będzie i jest miejscem głębokiej prawdziwej modlitwy, naszą ostoją w potrzebach wszystkich odwiedzających to wspaniałe dzieło na Chwałę Boga, Kościoła i Ludu Bożego.
Dnia 27 maja 1987 roku o godzinie 11.00 w Katedrze p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu odbyła się uroczystość dla Kościoła Polskokatolickiego, a szczególnie Diecezji Wrocławskiej, odprawiona została uroczysta Msza Święta połączona z konsekracją dwóch biskupów, biskupa elekta Zygmunta Koralewskiego – proboszcza parafii Kotłowskiej oraz biskupa elekta Wiesława Skołuckiego. Nadanie tytułu i podniesienie do rangi Prokatedry p.w. Narodzenia N. M. Panny w Kotłowie nadano Dekretem z dnia 16.08.1994 roku przez Księdza Tadeusza Majewskiego Pierwszego Biskupa Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego. Głównym Konsekratorem był Pierwszy Biskup Kościoła Polskokatolickiego ks. Tadeusz R. Majewski, współkonsekratorzy to : J.E. Biskup dr Wiktor Wysoczański, J.E. Biskup Jerzy Szotmiller, J.E. Biskup prof. Maksymilian Rode – reprezentant Arcybiskupa Ultrechta oraz duchowieństwo naszego Kościoła, obecni byli wierni parafii z różnych części Polski.
Dnia 21 sierpnia 2002 roku odszedł do Pana Ksiądz Biskup Zygmunt Koralewski. Administratorem pełniącym obowiązki po śmierci księdza Koralewskiego został ks. Antoni Strzelczyk oraz ks. Zdzisław Jankowski jako pomoc w obowiązkach duszpasterskich.
Od roku 2005 administratorem parafii Kotłowskiej został mianowany wikariusz tutejszej parafialnej wspólnoty ks. mgr Julian Kopiński. Wiele się zmieniło od śmierci ks. bp Zygmunta Koralewskiego. Odnowiono górną i dolną świątynię, wykonano też boczne ołtarze z drewna w 2006 roku ( projekt ks. proboszcza), a wykonywał stolarz pan R. Kupijaj z Biskupic Zabarycznych. Zakupiono wiele elementów do świątyni jak : figury św. Barbary, św.Zyty. Wykonano nowy Ołtarz Główny, w którym znajduję się Obraz Ukoronowanej Matki Bożej Królowej Kotłowskiej. Odnowiono przepiękną rzeźbę Chrystusa ukrzyżowanego.
W roku 2010 8 września w parafii Kotłowskiej odbyła się doniosła uroczystość, na prośbę parafian i czcicieli Najświętszej Maryi Panny Królowej Kotłowskiej i wszystkich wiernych naszej parafii odbyła się Rekonoracja Obrazu naszej ukochanej Matki i Opiekunki. Na prośbę księdza proboszcza została zamówiona wierna kopia Obrazu Matki Bożej Kotłowskiej, obraz został namalowany przez artystę malarza Romana Mendykowskiego z Ostrowa Wlkp i przywieziony do parafii dnia 1. VII.2010 roku. Wierni naszej parafii składali ofiary oraz złote przedmioty na nowe Korony dla Matki Bożej i Syna Bożego, które zostały wykonane w pracowni brązownictwa i złotnictwa w Łodzi tego samego roku. 8.IX.2010 roku podczas uroczystości Rekoronacji, Obraz oraz Korony zostały uroczyście poświęcone przez Administratora Diecezji Wrocławskiej Księdza Infułata Stanisława Bosego. Licznie zebrani księża oraz lud wierny uczestniczył w doniosłych uroczystościach nałożenia Koron w Święto Narodzenia Maryi. Niech ta uroczystość wzmocni naszą wiarę i wierność prawdziwemu Kościołowi i Parafii Polskokatolickiej. „Wszystko co czynimy na Chwałę Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu i Matce Najświętszej, aby wypraszała dla naszej parafii, rodzin i dla tych, którzy modlić się będą w tutejszym Sanktuarium opiekę i wstawiennictwo…”- ( powiedział ksiądz proboszcz). Prosimy też o wstawiennictwo i opiekę Matkę Bożą Królową Kotłowską , aby zapanował pokój i prawdziwy Ekumenizm w Dialogu wszystkich Chrześcijan zwłaszcza na tym terenie.
Czeka nas wiele pracy przy tej pięknej Świątyni Kościoła Polskokatolickiego w Kotłowie, też przy Kościele filialnym w Strzyżewie. Mam nadzieję, że Matka Najświętsza Królowa Kotłowska, święci patronowie parafii św. Józef, św. bp Hubert i inni…. prowadzić mnie będą drogą, którą Bóg mi wskazał do Kotłowskiej parafii, abym służył swą posługą kapłańską i był godnym następcą śp. ks. bp Zygmunta Koralewskiego, którego doczesne szczątki spoczywają przy świątyni w Kotłowie.
ZAPRASZAMY DO SANKTUARIUM POLSKOKATOLICKIEGO W KOTŁOWIE