Prokatedra Parafii Polskokatolickiej
w Kotłowie

Kościół Filialny w Strzyżewie

Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej

Apostoł myśliwych

 

ŚWIĘTY HUBERT APOSTOŁ MYŚLIWYCH, LEŚNIKÓW, HODOWCÓW KONI OD 26.IX 2014 r.

PATRONEM STRZYŻEWSKIEJ ŚWIĄTYNI

Hubert z Liege syn księcia Bertranda i Hugberny z Kwitanii ( Geienne) urodzony w 655r. albo 658 r. w Toulouse. Rodzinne pochodzenie wywodzi się z rólewskiego rodu Merowingów. Dzieciństwo spędził na dworze Króla Thierry III w Paryżu.

Hubert był młodzieńcem odważnym, bo w wieku 14 lat uratował życie swojemu ojcu Bertrandowi, podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. W wieku 18 lat został oddany na naukę do Metz w Alzacji, na dwór Księcia Peppina z Heristalu, najznamienitszej rodziny tego czasu. Tam w wieku 26 lat poznał córkę hrabiego Dagoberta o imieniu Floribana, z którą się ożenił i z tego małżeństwa urodził im się syn, któremu dano na imię Floribert. Po sześciu latach szczęśliwego małżeństwa, żona nagle musiała wyjechać do chorej matki na dłuższy czas. Inna wersja mówi, iż ukochana żona zmarła podczas porodu. Hubert dotychczas wiódł bogobojne i uporządkowane życie, godne swego stanu. Od czasu jak został wdowcem rozpoczął hulaszcze życie w towarzystwie najbliższych kompanów z książęcej drużyny.

Pewnego razu podczas jednego z polowań, a było to prawdopodobnie w Wielki Piątek 695 r., które były prowadzone bez opamiętania, nie z potrzeby, tylko dla rozrywki, Hubert dostrzegł dorodnego jelenia albinosa ( dziesiątaka). Kiedy się w niego patrzył, uzmysłowił sobie, iż jeleń oprócz tego, że jest biały to jeszcze cały lśni światłem, a między rogami błyszczy mu wyraźnie Krzyż. Wówczas lśniący jeleń odezwał się do Huberta ludzkim głosem. „Hubercie czemu zabijasz biedne zwierzęta, a nic nie dbasz o zbawienie duszy?” Hubert zmienił całkowicie tryb życia, zaczął studiować wiedzę kanoniczną i prowadzić misjonarskie nauczanie w Ardenach i Brabancji.

W roku 704-705 otrzymuje z rąk papieża Sergiusza sakrę biskupią. Hubert był oddanym wiernym sługą Boga w czasie swojej biskupiej posługi.

Umiera 30.V. lub 29. VI. 727 w Tervuren na Brabancji k. Brukseli, obecnie Belgia. Szesnaście lat po śmierci , papież Zachariasz ogłosił świętym Huberta z Liége w dniu 3.XI.743r.

Dlaczego został świętym? Prawdopodobnie z powodu zasług na polu nawracania na wiarę ludności z pobliskich ardeńskich wiosek, a także w związku z diametralną zmianą życia, z dworskiego na duchowe.

Dlaczego jest uważany za patrona myślistwa? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Nawrócenie dla Świętego Huberta na pewno oznaczało zaprzestanie polowań, co trudno łączyć z jego miejscem w tradycji łowiectwa. Kult św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W Polsce kult świętego Huberta pielęgnowały środowiska rycerskie i dworskie uprawiające myślistwo. Kult świętego Huberta na ziemie polskie trafia już w XV wieku. Do kultury i obrzędowości myśliwskiej weszły na trwałe tradycje Mszy świętej Hubertowskiej inaugurujące łowy, 3 listopada – stał się świętem myśliwych i leśników.

W naszej strzyżewskiej Świątyni 26-go października 2014 roku został poświęcony fresk Świętego Huberta przedstawiający świętego na polowaniu……. umieszczony na ścianie bocznej oraz witraż. Obraz jest znakiem kultu i modlitwy modlących się myśliwych, leśników, hodowców koni, pszczelarzy i wiernych parafii oraz pielgrzymów, którzy przybywają do naszej parafii.

Co roku w każdą ostatnią niedzielę października jest sprawowana uroczysta Msza Święta Ku Czci Świętego Huberta w Strzyżewskim Kościele, oraz nabożeństwa i Msze Święte w intencji parafii i tych, którym patronuje Święty Hubert Biskup. W 2014 roku Świątynia Strzyżewska otrzymała Akt mianowania tytułem św. bp Huberta.

Święty Hubercie, opiekunie i wspomożycielu ludzi, którzy życie, pracę i emocję związali z największym Cudem natury, lasem ! patronie leśników i myśliwych, wspieraj nas przed Bogiem we wszystkich potrzebach….”

Zapraszamy wszystkich myśliwych, leśników, hodowców koni, drobiu, pszczelarzy i wszystkich czcicieli Maki Bożej oraz św. bp Huberta do modlitwy w tym skromnym pięknym kościele w Strzyżewie przy ulicy Kościelnej.

Darz Bór