Święto Matki Boskiej Gromnicznej upamiętnia przyniesienie przez Maryję Dzieciątka Jezus do Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z kościelnym kalendarzem wypada ono 2 lutego.
Ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej wiąże się tradycja chodzenia do kościoła ze specjalnymi świecami – gromnicami. Zapalane w kościołach symbolizują światło Chrystusa. Światłość jest nawiązaniem do słów starca Symeona wypowiedzianych w Świątyni Jerozolimskiej podczas wniesienia do niej Dzieciątka Jezus: „Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela”.
Nabożeństwa Ekumeniczne w Kaliskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.
„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” Mt 2,2
Styczeń to szczególny czas dla chrześcijan, którzy bardzo poważnie traktują słowa Jezusa, „aby byli jedno” i gromadzą się na wspólnych modlitwach o jedność.
Ekumenizm nie jest procesem łatwym, szybkim, ale zdaje egzamin tam
gdzie ludzie są rzeczywiście otwarci na obecność Jezusa w drugim człowieku. Co roku między 18 stycznia a 25 stycznia wierni różnych wyznań Chrześcijańskich spotykają się na Nabożeństwach Ekumenicznych. Dzisiaj Chrześcijanie mają za zadanie znów głosić – własnym świadectwem – to najważniejsze orędzie „aby byli jedno”. Tylko w ten sposób dzisiejsza ludzkość będzie mogła odkryć, że Chrystus jest mocą i mądrością Bożą, że tylko w Nim znajduje się pełnia wszelkich ludzkich dążeń. Po stuleciach podziałów, nieporozumień, obojętności, odrodziła się wśród chrześcijan świadomość, że wiara w Chrystusa jednoczy ich i jest siłą zdolną przezwyciężyć to co ich dzieli.
Mamy wszelkie powody, aby wspólnie wielbić Boga i dziękować za Ekumenizm i dialog prowadzony w Kościele. Musimy się zatem wspólnie modlić o Ducha Jedności, niech Chrystus towarzyszy Nam w tej niełatwej drodze.
Kościół Ewangelicko-Reformowany w Żychlinie koło Konina
Kościół Ewangelicko-Reformowany w Żychlinie koło Konina
Kościół Starokatolicki Mariawitów w Nowej SobótceKościół Boży w Chrystusie w Kaliszu Kościół Boży w Chrystusie w Kaliszu
Centralne Nabożeństwo w Katedrze w Kaliszu z udziałem Bpa Ordynariusza Damiana Bryla
Centralne Nabożeństwo w Katedrze w Kaliszu z udziałem Bpa Ordynariusza Damiana Bryla
Centralne Nabożeństwo w Katedrze w Kaliszu z udziałem Bpa Ordynariusza Damiana Bryla
Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie Kościół Polskokatolicki w Kotłowie
Parafia Prokatedralna Kościoła Polskokatolickiego pw. Narodzenia NMP w Kotłowie. Zwraca się z ogromną prośbą w tym trudnym czasie do wszystkich ludzi dobrej woli o finansowe wsparcie naszej parafii. Utrzymanie obu Kościołów jest bardzo kosztowne. Oba kościoły potrzebują konserwacji. W związku z tym proszę o pomoc. Środki finansowe można przekazywać przelewem na konto parafialne PKO BANK POLSKI 83 1020 2267 0000 4702 0046 0972Za zrozumienie i okazaną pomoc serdecznie dziękuję Zachęcam również do przekazania darowizny na cel kultu religijnego. Aby odliczyć ulgę z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego (w tym na cele kultu religijnego), należy w pierwszej kolejności określić, jaką wartość mamy prawo odliczyć. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. A ustawy o PIT możliwe jest odliczenie kwoty przekazanej tytułem darowizny, lecz nie więcej niż 6% dochodu. Kolejnym krokiem jest zebranie dokumentacji uprawniającej do skorzystania ulgi (nie dołącza się ich do zeznania, jednakże należy je przechowywać przez okres 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie), czyli w przypadku darowizny: pieniężnej – potwierdzeniem może być co do zasady np. potwierdzenie przelewów na konto obdarowanego w związku z przekazaną darowizną. W sprawie odliczenia ulgi z tytułu darowizny proszę o kontakt pod nr 627310121, aby otrzymać dane Parafii.
Dzień Objawienia
Pańskiego, zwany Świętem Trzech Króli jest istotnym punktem w kalendarzu
liturgicznym, gdyż należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił
Kościół. W ten dzień wspominamy Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i
Baltazara, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowo Narodzonemu
Jezusowi. Orszak Trzech Króli to największe uliczne Jasełka na świecie,
nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości.
Dlatego 6 stycznia 2022 roku Parafia Polskokatolicka zorganizowała w naszej
okolicy piąty Orszak Trzech Króli przy współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli
z Warszawy oraz parafianami.
Hasło przewodnie tegorocznego Orszaku brzmiało „Dzień dziś wesoły”. Po Mszy Świętej w Strzyżewskiej Świątyni wyruszyliśmy do Kotłowa w barwnym Orszaku za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami, prowadzonymi przez Straż Pożarną ze Strzyżewa. Każdy uczestnik Orszaku otrzymał koronę i śpiewnik. Wierni nieśli również kolorowe sztandary. Na całej trasie Orszaku wybrzmiewały kolędy. Po dotarciu Orszaku na plac przykościelny w Kotłowie uczestnicy wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu przy ognisku i śpiewaniu kolęd. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział, za pomoc w przygotowaniach do Orszaku. Dziękujemy serdecznie sponsorom oraz uczestnikom – dzieciom, rodzicom, każdemu który z uśmiechem na twarzy, kroczył ,by oddać pokłon Świętej Rodzinie – Jezusowi Maryi i Józefowi. Zapraszamy już dzisiaj za rok do barwnej inscenizacji przeżyć Święta Trzech Króli.