
Prokatedra Parafii Polskokatolickiej
w Kotłowie
Kościół Filialny w Strzyżewie
Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej
Wczoraj zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku zgromadził wiernych różnych wyznań na wspólnej modlitwie, refleksji i spotkaniu. Zwieńczeniem tego wyjątkowego czasu było ostatnie nabożeństwo ekumeniczne, które odbyło się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu.
Nabożeństwo przebiegało w atmosferze skupienia, wzajemnego szacunku i otwartości, podkreślając to, co łączy chrześcijan ponad podziałami wyznaniowymi.
Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było pięknym znakiem braterstwa i nadziei, że wspólna modlitwa oraz wzajemne spotkania przyczyniają się do budowania mostów porozumienia i pogłębiania relacji między Kościołami.




23 stycznia w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, będące wyrazem jedności i wspólnej modlitwy chrześcijan. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Damian Bryl, Biskup Kaliski, wraz z Jego Ekscelencją ks. bp. Andrzejem Gontarkiem, Zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego w RP, oraz ks. inf. Julianem Kopińskim – przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej Oddziału Kaliskiego.





W poniedziałek 19 stycznia w naszej parafii odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które zgromadziło duchownych różnych wyznań oraz licznie przybyłych wiernych. Modlitwa miała miejsce w kościele filialnym w Strzyżewie i była wyrazem wspólnej troski o jedność chrześcijan, wzajemny szacunek oraz budowanie mostów porozumienia ponad podziałami.
Nabożeństwu przewodniczył ks. Infułat Julian Kopiński, proboszcz naszej parafii, który serdecznie powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych. Wspólna modlitwa, czytania biblijne i chwile refleksji stworzyły podniosłą, a zarazem pełną ciepła atmosferę. Kazanie wygłosił ks. Michał Kühn, który w swoim rozważaniu podkreślił znaczenie jedności, wzajemnego szacunku oraz wspólnego świadectwa wiary w Chrystusa. W ciszy i skupieniu wybrzmiewało to, co łączy chrześcijan – wiara w jednego Boga oraz pragnienie pokoju, miłości i jedności.
W nabożeństwie uczestniczyli zaproszeni duchowni: ks. Jacek Zdrojewski – proboszcz parafii polskokatolickiej w Łodzi, ks. Łukasz Ograbek – proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie, pastor Janusz Wanat – Kościół Boży w Chrystusie w Kaliszu, ks. Roman Woźniak – parafia grekokatolicka w Kępnie, ks. Antoni Wita – referent do spraw ekumenicznych Kurii Kaliskiej, ks. Michał Kühn – parafia ewangelicko-augsburska w Kaliszu.
Obecność przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich była czytelnym znakiem jedności w różnorodności oraz świadectwem, że dialog i wspólna modlitwa są możliwe i potrzebne. Każdy z duchownych wniósł do nabożeństwa własną wrażliwość i duchowe doświadczenie, co ubogaciło wspólne przeżywanie modlitwy.
To poniedziałkowe spotkanie stało się pięknym świadectwem wiary, otwartości i wzajemnego szacunku. Nabożeństwo ekumeniczne w Strzyżewie na długo pozostanie w pamięci uczestników jako czas wspólnego zatrzymania, refleksji i modlitwy, która łączy – mimo różnic – wszystkich uczniów Chrystusa.

















18 stycznia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pierwsze nabożeństwo w ramach tego wydarzenia odbyło się w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie koło Konina, gromadząc wiernych różnych wyznań we wspólnej modlitwie o jedność i wzajemne zrozumienie.